Whatsapp engellendiğimi nasıl anlarım?

ABD'de henüz geniş bir kabul görmemiş olsa da, WhatsApp dünyadaki en popüler mesajlaşma uygulaması ve milyarlarca insan her gün arkadaşları, aileleri, yerel gruplar ve hatta işletmelerle sohbet etmek için kullanıyor. Ancak bu kadar büyük bir kullanıcı tabanı demek, her etkileşimin olumlu olmayacağı anlamına gelir ve bu yüzden WhatsApp, görmek istemediğiniz mesajları görmenizi engellemek için bir engelleme sistemi sunar.

Kendinizin de birkaç kişi tarafından engellenmiş olmanız tamamen mümkündür - ama bunu nasıl anlarsınız? Twitter gibi sosyal medya sitelerinde olduğu gibi WhatsApp'ta engellendiğinizi bildiren bir uyarı yoktur, bu da sizi biraz karanlıkta bırakır. Ancak, belirli bir kullanıcı tarafından engellendiğinizi anlamanın birkaç yolu vardır, her ne kadar kontrol edebileceğiniz bir liste olmasa da.

WhatsApp profil resmi ve durumu değişmiyor

Bu durumu doğrulamak zor olabilir, ancak WhatsApp'ta engellendiğinizde, engelleyen kişinin profil resmi ve durumu sizin için artık güncellenmez. Bu, elbette, sadece kişinin durumunu veya profil resmini sık sık güncellemekten hoşlanıyorsa iyi bir gösterge olur. Eğer bu, normal davranışlarının dışındaysa, engellenmiş olabileceğinizin bir işareti olabilir ya da sadece uzun süredir hiçbir şeyi güncellemedikleri anlamına gelebilir.

Eğer engelleyen kişinin WhatsApp'ını kullanan başka birini tanıyorsanız, onların profil resmi veya durumunun değişip değişmediğini sorabilirsiniz, ancak bu yöntemle anlamanın tek yolu budur.

“Son görülme” kaybolur

WhatsApp'ın en popüler özelliklerinden biri “son görülme” işlevselliğidir. Bu, kullanıcının en son ne zaman aktif olduğunu gösteren bir göstergedir, ancak kaybolursa, engellendiğinize dair olası bir işaret olabilir. Sonuçta, birini engellerseniz, çevrimiçi olduğunuzu bilmelerini istemezsiniz.

Bu kesin bir sistem değildir, çünkü bu özelliği kapatmanın bir yolu vardır. Eğer devre dışı bırakılırsa, engellenmeseniz bile görünmez. Dolayısıyla, engellenmişseniz birinin son çevrimiçi olma durumunu asla göremezsiniz, bu sadece varsayılan olarak engellendiğiniz anlamına gelebilir.

Mesajlar teslim edilmez ve aramalar başarısız olur

Bu bariz gibi görünebilir, ancak birini engellediyseniz ona mesaj gönderemez ve arama yapamazsınız. Ancak bundan daha fazlası var — WhatsApp'ta birine mesaj gönderdiğinizde, mesajın teslimat durumunu belirten bir dizi tik bulunur. Bir tik, mesajın gönderildiğini, ancak alınmadığını belirtir. İki tik, mesajın alındığını, ancak okunmadığını belirtir. Son olarak, iki mavi tik okunduğunuz anlamına gelir. Eğer engellenmişseniz, mesajınız ilk aşamayı geçemez ve aramalar otomatik olarak başarısız olur.

Ancak önceki seçenekler gibi, bu da kesin bir işaret değildir. Sonuçta, hedefin telefonu internete bağlı değilse veya kapalıysa, aramalar başarısız olur ve mesajlar teslim edilmez, bu nedenle bir mesajın uzun bir süre boyunca teslim edilmemesi dışında bu, engellendiğinize dair güçlü bir işaret değildir.

Onları bir sohbet grubuna ekleyemezsiniz

Son olarak, sizi engelleyen birini yeni bir grup sohbetine ekleyemezsiniz. Mevcut grup sohbetleri normal şekilde çalışacak olsa da, sizi engelleyen birini yeni bir sohbete eklemeye çalıştığınızda bu işlemi yapamayacağınızı belirten bir mesaj alırsınız.

Bu, engellendiğinizi test etmenin en kesin yolu olabilir, özellikle de yukarıdaki diğer işaretlerle birleştiğinde. Birinin sizi gruplara eklemesini kısıtlamak mümkündür, ancak kişi listenizde iseniz, genellikle bu kişiyi bir sohbet grubuna ekleyebilirsiniz, aksi takdirde özellikle sizi bu işlemi yapamaz hale getirmiş olmaları gerekir.

Ancak en kesin yolu olmasına rağmen, aynı zamanda engellenmemişseniz bu kişiye açıklamak da en zorudur — sonuçta, o kişiyi sebepsiz yere yeni bir grup sohbetine eklemişsinizdir, bu da bazı garip sorulara yol açabilir.

Diğer Haberler

wave
thumb
thumb
thumb
thumb

Yorumlar (0)

wave

Bir yorum yaz

wave

Çıkmak için ESC'e basın