instagram profilime kim baktı

Instagram, fotoğraf filtreleri ve hashtag'lerinin ötesinde birçok harika özelliğe sahiptir. Peki, Instagram profilinizi kimlerin görüntülediğini görebilir misiniz?

Instagram'da gezinmek harika bir ilham kaynağı olabilir. Selfie başlıklarından moda seçimlerine kadar her şey için fikirler bulacaksınız, ilginç fotoğraflara sahip arkadaşlar, aile ve influencerlar sayesinde. (Eğer “Instagram nedir?” diye merak ediyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir!) Fotoğraflarınız başkaları için o ilham kaynağı olabilir ya da eski arkadaşlarınızın ne yaptığınızı görmesinin bir yolu olabilir. Ancak, insanlar profilinizi meraklılık veya hayranlık nedeniyle görüntülese de, Instagram profilinizi kimlerin görüntülediğini görebilir misiniz?

Instagram'da Profil Görüntüleme Var mı?

Peki, Instagram'da profilinizi kimlerin görüntülediğini görebilir misiniz? Kısa cevap, hayır. Instagram, kullanıcıların profillerini kimlerin görüntülediğini görmelerine izin vermez. Yani, birinin profilini incelediğinizde ve bir gönderiyi beğenmediğiniz veya yorum yapmadığınızda, fotoğraflarını kimin gördüğünü bilmenin bir yolu yoktur. Sosyal medya yönetim platformu Traject Social'da çalışan Reggie Azevedo Filho, “Facebook'a benzer şekilde, kullanıcılar sahip oldukları profil türüne bakılmaksızın, kişisel, ticari veya içerik üretici, profillerini kimin görüntülediğini göremezler,” diyor. Bu, hesabı olan kullanıcılar ve web üzerinden Instagram'ı herkese açık olarak tarayan hesap sahibi olmayan kişiler için geçerlidir. Ancak, TikTok hesabınız söz konusu olduğunda durum aynı değildir. TikTok videolarınızı kimin görüntülediğini nasıl görebileceğinizi öğrenin.

Instagram İşletme hesapları, trafik hacmi hakkında istatistikler gösterir ancak belirli profil bilgilerini göstermez, diyor SecurityScorecard'da baş araştırma ve geliştirme görevlisi olan Alex Heid. Bir Instagram temsilcisine göre, İşletme hesapları özellikle son yedi gün içinde profilinizi ziyaret eden kişi sayısını veya gönderilerinizi akışlarında gören kişi sayısını gösterir. Bu sayı, Instagram'da kısıtladığınız kişileri de içerir.

Instagram hikayelerinizi kimlerin görüntülediğini görebilir misiniz?

Evet, Instagram hikayelerinizi kimlerin görüntülediğini görebilirsiniz. Daha fazla Instagram hikayesi paylaşırsanız, içeriğinizi kimin görüntülediğini öğrenme şansınız daha yüksek olur. Hikayeleri görüntüleyen kullanıcılar, hikaye orijinal olarak paylaşılmasından sonraki 24 saat boyunca “izleyici listesi”nde görünür. Azevedo, “Bu, gönderiniz aktif olduğu sürece fotoğraf, video veya hikaye gönderinizi kimlerin görüntülediğine dair belirli izleyici bilgilerini elde etmenizi sağlar,” diyor. 24 saat sonra liste kaybolur, ancak hikayelerinizi kaydederseniz, onları kaç kişinin (ve kimlerin) gördüğünü hala görebilirsiniz. Bu bilgileri görmek için giriş yapmış olmanız gerekir. Çok fazla takipçiniz varsa ve hikaye paylaştığınızda çok fazla bildirim alıyorsanız - beğeni veya yorum olsun - Instagram sessiz modunu açarak huzur içinde paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram videonuzu kimlerin görüntülediğini görebilir misiniz?

Instagram hikayenize gönderdiğiniz videolar, Instagram hikayenizdeki fotoğraflarla aynı kurallara tabidir: Hikaye yayında olduğu süreden sonraki 24 saat boyunca izleyicilerin listesini görebilirsiniz. Ancak, Instagram reels veya normal gönderinin bir parçası olarak gönderilen videolarda durum biraz farklıdır. Bir Instagram gönderisinde, videonuzu kaç kişinin görüntülediğini görebilirsiniz. Her kişi, kaç kez izlemiş olursa olsun bir görüntüleme olarak sayılır. Kimlerin izleyip izlemediğini, yalnızca izleyici sayısını göremezsiniz.

Instagram reels'de de bilgi benzerdir. İzleyici sayısından ziyade oynatma sayısını izler, ancak kimin reel'inizi izlediğini tam olarak göremezsiniz.

Instagram profilinizi kimlerin görüntülediğini görmenizi sağlayan üçüncü taraf bir uygulama var mı? (Profilinizi Kimlerin Görüntülediğini Nasıl Görebilirsiniz?)

Facebook, Instagram'ı 2012 yılında satın aldı, bu nedenle gizlilik ayarlarında bazı benzerlikler vardır. Facebook gibi, Instagram profilinizi kimin görüntülediğini söyleyen hiçbir üçüncü taraf uygulama yoktur, tıpkı Instagram hikayenizin ekran görüntüsünü alıp almadığını öğrenmenin bir yolu olmadığı gibi. "Profilinizi kimin görüntülediğini gösteren bir özelliği tanıtan herhangi bir şey meşru bir hizmet olmayacak ve bundan kaçınılmalıdır, çünkü muhtemelen bu uygulama sadece onu kullananların verilerini toplamak için vardır," diyor SecurityScorecard'da baş araştırma ve geliştirme görevlisi olan Alex Heid. Instagram'ın kullanıcıların profillerini kimlerin görüntülediğini görmelerine izin vermeyi hiç bir zaman kararlaştıracağına dair bir işaret yok. Sırada, Instagram'da birinin sizi engelleyip engellemediğini nasıl anlayacağınızı öğrenin.

Kaynaklar:

Sosyal medya yönetim platformu Traject Social'dan Reggie Azevedo Filho
SecurityScorecard'da baş araştırma ve geliştirme görevlisi Alex Heid

Diğer Haberler

wave
thumb
thumb

Yorumlar (0)

wave

Bir yorum yaz

wave

Çıkmak için ESC'e basın